[av_one_full first]

[av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’Kiła kapusty – jak skutecznie jej zapobiegać?’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

kila-rzepakAby skutecznie walczyć z kiłą kapusty należy wiedzieć kiedy i gdzie może ona zaatakować. Choroba ta bardzo szybko rozwija się na glebach o niskim pH oraz małej zawartości wapnia. Jeżeli pH będzie lekko kwaśne, a zawartość węglanów będzie mniejsza niż 2500 mg/dcm3 to kiła może rozwijać się bardzo szybko. Dodatkowo rozwojowi tej choroby sprzyjają warunki beztlenowe. Tak więc kiła łatwiej i szybciej będzie rozwijała się na glebach zlewnych bez struktury gruzełkowatej jak na tych niezaskorupiających się i posiadających strukturę a więc odpowiednie stosunki powietrzno – wodne.

Jeżeli chodzi o zawartość wapnia to podniesienie jego zawartości jest bardzo trudne i trwa dość długo w czasie, chyba, że dysponujemy glebami w starorzeczach wysyconych dużą ilością węglanów.

Zapobieganie

Jeżeli chodzi natomiast o stworzenie lepszych warunków w glebie, aby zarodniki kiły miały utrudniony rozwój, należy zadbać o utrzymanie komfortowych warunków do rozwoju mikroorganizmów glebowych. Jeżeli w glebie takich warunków nie będzie to rozwój dostarczonych mikroorganizmów z zewnątrz będzie utrudniony. Będą rozwijały się bardzo powoli, a gleba nie będzie stanowiła żadnego oporu dla mikroorganizmów chorobotwórczych.

Dlatego też przed założeniem plantacji warzyw kapustnych można glebę opryskać mieszaniną preparatów Vit-Org i Greenhum. Preparaty należy wymieszać z glebą przed sadzeniem roślin. Preparat Vit-Org to swoista pożywka dla mikroorganizmów glebowych, które po jej dodaniu mają bardziej komfortowe warunki żywieniowe, natomiast Greenhum to kwasy humusowe, które ułatwiają agregatowanie cząstek gleby i wpływają na słabsze zaskorupianie gleby.

[/av_textblock]

[av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’Rekomendowane produkty’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=”][/av_heading]

[av_gallery ids=’1347,1342,1336′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’no scaling’ columns=’3′ imagelink=’avianolink noLightbox’ lazyload=’avia_lazyload’]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

Następny zabieg po posadzeniu roślin i ich przyjęciu to oprysk mieszaniną preparatów Vit-Org z preparatem Kriphter. Ponowne dostarczenie pożywki dla organizmów glebowych będzie utrzymywało ich rozwój na stałym wysokim poziomie, a fosforyn potasu będzie powodował silniejszy rozwój włośnikowego systemu korzeniowego oraz budowanie naturalnej odporności roślin. Taki zabieg można powtórzyć na plantacji warzyw kapustnych jeszcze raz lub dwa w celu jak najlepszego odżywienia  roślin oraz utrzymania systemu korzeniowego w należytej kondycji.

Prowadzone w ubiegłym sezonie doświadczenia z wyżej wymienionymi preparatami przyniosły obiecujące wyniki. Należy zauważyć tylko, że w przypadku kiły kapusty musi być prowadzona daleko idąca profilaktyka, a nie walka. Leczenie kiły lub innej choroby niesie za sobą wysokie koszty, nieraz wątpliwe efekty i niestety obniżenie plonu handlowego.

[/av_textblock]

[av_hr class=’invisible’ height=’30’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Autor: Arkadiusz Majkowski
Ekspert / Doradca Handlowy Green Eco Poland
[/av_textblock]

[/av_one_full]