[av_one_full first]

[av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’JESIEŃ W UPRAWIE ROŚLIN’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

W okresie jesiennym, rośliny przygotowują się do przezimowania i ponownego plonowania w przyszłym sezonie. W tej chwili wszystkie składniki pokarmowe ukierunkowane są na wzmocnienie paków i korzeni tzn. w kierunku lepszego przezimowania rośliny.

Jest bardzo ważnym aby w tej fazie dostarczyć roślinie wszystkie te elementy które pozwolą na dobre przetrwanie zimy.
O jakich więc elementach mówimy? Przede wszystkim chodzi o fosfor i potas. Dlaczego są tak szczególnie ważne? Fosfor w tym okresie jest słabo dyspozycyjny z powodu niskich temperatur dlatego też jesienią jak i na początku wiosny roślina nie jest w stanie asymilować tego pierwiastka z gleby przez korzenie. Tak więc albo już go zgromadziła w organach odpornościowych albo dochodzi do jego braków.

Należy pamiętać, że fosfor dla roślin to energia a jeśli jej brakuje to roślina nie może wykonywać wszystkich swoich działań biochemicznych związanych z odpowiednim kwitnieniem i owocowaniem. Dlatego też należy dostarczyć w tym okresie fosfor przez zabiegi dolistne, ponieważ liście doskonale transferują fosfor do pąków i korzeni.

Należy wykonać jeden zabieg 30 do 20 dni przed opadaniem liści. Produktem który zalecamy jest HASCON M 10 AD w dawce 3-4 kg na hektar w zależności od uprawy na jakiej ma być stosowany. Cały fosfor i potas znajdujące się w produkcie HASCON M 10 AD przedostają się do wnętrza pąków i korzeni. Pozwala to roślinom na lepsze przezimowanie również dlatego, że mają w sobie więcej soli, dzięki czemu są bardziej odporne na niskie temperatury. Po rozpoczęciu wegetacji pozwala to na optymalne kwitnienie i zawiązywanie owoców.

[/av_textblock]

[/av_one_full]