[av_one_full first]

[av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’Warzywa gruntowe w polu- stwórzmy idealne warunki rozwoju!’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Miesiąc kwiecień był  niezbyt korzystnym  czasem dla warzyw wysadzonych w pole, nawet tych przykrytych włókniną, a zwłaszcza folią perforowaną. Druga połowa miesiąca była sucha i niezbyt ciepła. Często pojawiały się wiatry niosące zimne powietrze. Przy silniejszych podmuchach na polach piaszczystych zdarzały się migracje cząstek gleby. Nie były one jednak tak częste jak w roku ubiegłym, gdzie dochodziło do wywiania lub zasypania całych plantacji cebuli czy też warzyw korzeniowych posianych na redlinach. Pod koniec kwietnia również wystąpiły dość silne spadki temperatury poniżej 0oC.

Początek maja to zapowiedź poprawy warunków termicznych jakie mają panować. W takim układzie pogodowym należy zadbać aby rośliny miały komfortowe warunki wilgotnościowe. W razie niedoborów wody należy plantacje zacząć deszczować, a następnie  myśleć o dokarmianiu dolistnym nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi duże ilości  łatwo przyswajalnego fosforu ( Magic P Star)  lub stymulacji wzrostu.

Na początku należy rośliny pobudzić do intensywnego wzrostu używając preparatów zawierających aminokwasy takich jak Nutrigreen w pełnych maksymalnych dawkach na hektar. Bardzo ważne jest tutaj, aby pamiętać o niezbyt dużych ilościach cieczy roboczej zużywanej na jednostkę powierzchni. Spowodowane jest to tym, że rośliny są jeszcze niewielkich rozmiarów zwłaszcza te rosnące bez żadnych okryć, a maksymalna ilość cieczy ma zatrzymać się na istniejących liściach. Zużywając duże ilości cieczy użytkowej zlewamy niewielkie powierzchnie liści, z których ona po prostu ścieka trafiając do gleby.  W takim przypadku efekty naszego zabiegu będą mierne.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie do preparatu Nutrigreen środka Kripther w zalecanej dawce. Taka mieszanina będzie pobudzać do wzrostu nie tylko części nadziemne ale również system korzeniowy.

Jeżeli natomiast chcemy postymulować do wzrostu sam system korzeniowy lub wspomóc roślinę w wytworzeniu większej ilości kwiatów można użyć wyciągu z alg morskich o nazwie Algaren Twin.

Preparat ten posiada w swoim składzie odpowiedni zestaw auksyn i cytokinin, który korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego przy rozbudowanej części nadziemnej. Przygotowuje również rośliny do wzmożonego kwitnięcia co wiąże się z wielkością wydanego plonu.

W ciągu dalszej wegetacji aby podtrzymać rośliny w dobrej kondycji zwłaszcza w warunkach stresowych podczas wegetacji można używać preparatu Nutrigreen lub preparatu o nazwie Revival w ilościach zalecanych przez producenta. Nieprzerwane stosowanie tego rodzaju środków będzie wpływało na utrzymanie rośliny w dobrej kondycji jak również spowoduje opóźnienie starzenia się roślin co wpłynie na jakość plonu.

W czasie intensywnego wzrostu roślin zwłaszcza w warunkach niedoboru czy też nadmiaru wody w glebie oraz zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur należy pamiętać o dokarmianiu roślin wapniem. Jest to pierwiastek bardzo wolno przemieszczający się w roślinach co może spowodować jego niedobory w najszybciej przyrastających częściach roślin powodując objawy tip burnu. Skutkuje to tym, że gotowy plon niestety nie nadaje się do sprzedaży. Jeżeli nawet nie będzie oznak chorób fizjologicznych związanych z niedoborem wapnia to rośliny niezbyt dobrze odżywione tym składnikiem mogą ulegać częstszym infekcjom przez patogeny grzybowe, a zwłaszcza przez szarą pleśń. Natomiast rośliny,  zwłaszcza liściowe czy wydające plon owoców,  dobrze odżywione wapniem będą miały sztywniejsze ściany komórkowe, co wpłynie na znaczną poprawę jakości po zbiorze. W tym miejscu należy przypomnieć, że wapń łącznie z potasem wpływa na gospodarkę wodną w roślinie.  Jednym z preparatów zawierającym wapń, a nie zawierającym azotu jest Calgreen. Wapń w postaci mrówczanu wapnia szybko przemieszcza się w roślinie, jest bezpieczny dla roślin, a wysoka koncentracja tego składnika powoduje dobre odżywienie roślin.
[/av_textblock]

[av_hr class=’invisible’ height=’30’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Autor: Arkadiusz Majkowski
Ekspert / Doradca Handlowy Green Eco Poland
[/av_textblock]

[/av_one_full]