[av_one_full first]
[av_heading heading=’Pomidory gruntowe po sezonie’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ padding=’10’ color=” custom_font=”][/av_heading]
[/av_one_full]

[av_one_full first]
[av_image src=’http://greenecopoland.pl/storage/2016/10/10867156_xxl.jpg’ attachment=’826′ attachment_size=’full’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’][/av_image]
[/av_one_full]

[av_one_full first]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

Obecnie kończy się okres zbioru pomidorów gruntowych dla przetwórstwa. Rok dla producentów niestety nie był łatwy. Początkowy okres po wysadzeniu rozsady sprzyjał jej wzrostowi. Było ciepło aczkolwiek w niektórych rejonach dość sucho. Nie mniej jednak roślinom nie przeszkadzało to aby prawidłowo rosnąć i rozwijać się (czasami wspomagane to było nawadnianiem).  Dość trudny okres przyszedł w trzeciej dekadzie lipca i do połowy sierpnia. Wielu producentów niestety nie mogło poradzić sobie z ochroną przed chorobami grzybowymi. Należy przypomnieć, że wspomaganie ochrony można uzyskać poprzez stosowanie preparatu Krypther. Jest to fosforyn potasu budujący tolerancje na niektóre choroby.

W tym roku nie było większych problemów z suchą zgnilizną wierzchołkową. Było to między innymi wynikiem stosowania wysokiej jakości preparatów wapniowych jak np. mrówczanu wapnia – Calgreen.

Nikt w lipcu nie przypuszczał, że najtrudniejszy okres dopiero przed producentami. Druga dekada sierpnia była dość ciepła i dlatego wielu producentów nauczonych doświadczeniem wieloletniej uprawy zaczęło opryskiwanie swoich plantacji preparatami powodującymi dojrzewanie ale opartymi na etefonie. Co w zderzeniu z bardzo ciepłym początkiem sierpnia spowodowało masowe przejrzewanie owoców. Taką sytuacje pogłębiła panująca w tym okresie susza.

Dobrym podejściem do poprawy wybarwiania są preparaty nie niszczące naci, a wspomagające wybarwianie się owoców, oraz poprawiające ich barwę. Jednym z nich jest Hascon M10. Po pojawieniu się pierwszych czerwonych owoców stosujemy dwu lub trzykrotnie preparat w zalecanej dawce. Ostatnią dawkę kiedy wiemy jak przebiega zbiór możemy wspomóc preparatem totalnym zawierającym etefon.

Oczywiście opóźnienie w zbiorze po 3-4 dawkach Hascona również może spowodować przejrzewanie owoców. Należy pamiętać, że jeżeli około 90% owoców jest dojrzałych to niestety te które dojrzały jako pierwsze wkrótce zaczną się rozpadać. Okres ten może trwać od kilu do kilkunastu dni w zależności od przebiegu pogody, Jeżeli temperatury dobowe nie spadają poniżej 14oC proces dojrzewania przebiega bardzo szybko, natomiast jeżeli temperatury zwłaszcza w nocy spadają do około 10oC proces dojrzewania stanowczo się wydłuża.

Niestety w naszym klimacie nie można poprawnie przewidzieć warunków pogodowych na kilka dni, a co dopiero na 2-3 tygodni. Z tego też względu przygotowanie plantacji pomidorów do zbioru zwłaszcza jednoetapowego kombajnem w bieżącym sezonie nastręczyło producentom wiele problemów. Owoce nie tylko przejrzewały, ale również były nieprawidłowo chronione a ich rozpad powodował antraknoza owoców.

[/av_textblock]

[/av_one_full]