Pomidory gruntowe po sezonie

Obecnie kończy się okres zbioru pomidorów gruntowych dla przetwórstwa. Rok dla producentów niestety nie był łatwy. Początkowy okres po wysadzeniu rozsady sprzyjał jej wzrostowi. Było ciepło aczkolwiek w niektórych rejonach dość sucho. Nie mniej jednak roślinom nie przeszkadzało to aby prawidłowo rosnąć i rozwijać się (czasami wspomagane to było nawadnianiem).  Dość trudny okres przyszedł w trzeciej dekadzie lipca i do połowy sierpnia. Wielu producentów niestety nie mogło poradzić sobie z ochroną przed chorobami grzybowymi. Należy przypomnieć, że wspomaganie ochrony można uzyskać poprzez stosowanie preparatu Krypther. Jest to fosforyn potasu budujący tolerancje na niektóre choroby.

W tym roku nie było większych problemów z suchą zgnilizną wierzchołkową. Było to między innymi wynikiem stosowania wysokiej jakości preparatów wapniowych jak np. mrówczanu wapnia – Calgreen.

Nikt w lipcu nie przypuszczał, że najtrudniejszy okres dopiero przed producentami. Druga dekada sierpnia była dość ciepła i dlatego wielu producentów nauczonych doświadczeniem wieloletniej uprawy zaczęło opryskiwanie swoich plantacji preparatami powodującymi dojrzewanie ale opartymi na etefonie. Co w zderzeniu z bardzo ciepłym początkiem sierpnia spowodowało masowe przejrzewanie owoców. Taką sytuacje pogłębiła panująca w tym okresie susza.

Dobrym podejściem do poprawy wybarwiania są preparaty nie niszczące naci, a wspomagające wybarwianie się owoców, oraz poprawiające ich barwę. Jednym z nich jest Hascon M10. Po pojawieniu się pierwszych czerwonych owoców stosujemy dwu lub trzykrotnie preparat w zalecanej dawce. Ostatnią dawkę kiedy wiemy jak przebiega zbiór możemy wspomóc preparatem totalnym zawierającym etefon.

Oczywiście opóźnienie w zbiorze po 3-4 dawkach Hascona również może spowodować przejrzewanie owoców. Należy pamiętać, że jeżeli około 90% owoców jest dojrzałych to niestety te które dojrzały jako pierwsze wkrótce zaczną się rozpadać. Okres ten może trwać od kilu do kilkunastu dni w zależności od przebiegu pogody, Jeżeli temperatury dobowe nie spadają poniżej 14oC proces dojrzewania przebiega bardzo szybko, natomiast jeżeli temperatury zwłaszcza w nocy spadają do około 10oC proces dojrzewania stanowczo się wydłuża.

Niestety w naszym klimacie nie można poprawnie przewidzieć warunków pogodowych na kilka dni, a co dopiero na 2-3 tygodni. Z tego też względu przygotowanie plantacji pomidorów do zbioru zwłaszcza jednoetapowego kombajnem w bieżącym sezonie nastręczyło producentom wiele problemów. Owoce nie tylko przejrzewały, ale również były nieprawidłowo chronione a ich rozpad powodował antraknoza owoców.