Pomidory gruntowe dobrze odżywione

Początek lipca to moment kiedy rośliny pomidorów gruntowych rozbudowały masę wegetatywną i zaczynają intensywne kwitnienie. Kiedy pogoda jest niezbyt sprzyjająca czyli zbyt wilgotno, mokro i chłodno pyłek nie osypuje się, klei się do pylników i nie dochodzi do zapylenia. W celu zwiększenia kwitnienia roślin można zastosować preparat Algaren Twin. Pozwala on zachować równowagę pomiędzy wzrostem wegetatywnym i kwitnieniem roślin, oraz poprawia zawiązywanie owoców.

Przy dużej masie zielonej i dużym jej zagęszczeniu, kiedy występują opady deszczu i rośliny nie przesychają, a temperatura powietrza nie przekracza 20oC może dochodzić do infekcji i epidemiologicznego rozwoju zarazy ziemniaka. Z tego też względu należało już wcześniej pomyśleć o zastosowaniu kilkakrotnym preparatu Kripther. Jest to fosforyn potasu, który stosowany łącznie z środkami ochrony roślin powoduje zwiększenie tolerancji roślin na niektóre patogeny grzybowe. Ochrona przed chorobami grzybowymi wtedy jest zdecydowanie łatwiejsza, a skuteczność stosowanych środków chemicznych lepsza.
Kiedy rośliny są obłożone dużą ilością owoców zaczynających intensywnie rosnąć można praktycznie do końca lipca stymulować ich dalszy wzrost i kwitnienie. Do tego celu można użyć preparatu Nutrigreen. Nie ma sensu dalszego pobudzania rośliny do wzrostu już w miesiącu sierpniu ze względu na to, że ostatnie zawiązane owoce i tak nie dojrzeją i nie zostaną zebrane.

Kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające czyli podczas wysokich temperatur i wysokiej wilgotności powietrza, lub kiedy system korzeniowy jest zalany lub znajduje się w suchej glebie wtedy niestety nawet przy wysokiej zawartości wapnia w glebie nie jest on pobierany, a nawet gdy jest pobrany to ze względu na niewielką transpiracje nie przemieszcza się w roślinie. Taki stan rzeczy powoduje chorobę fizjologiczną zwaną suchą zgnilizną wierzchołkową. Dlatego też od początku po zawiązaniu pierwszych owoców należy takim roślinom i owocom dostarczać ten pierwiastek najlepiej w postaci preparatu Calciogreen zawierającym wapń w postaci mrówczanu. Nie działa on fitotoksycznie i parząco na roślinie, a jego przyswajalność i możliwości przemieszczania są bardzo wysokie. Zabiegi powtarzamy systematycznie co 7-14 dni w zależności od przebiegu pogody praktycznie aż do dojrzewania owoców.

W celu lepszego i bardziej wyrównanego dojrzewania możemy zastosować produkt Hascon M10. Poprawia on wybarwienie owoców, parametry jakościowe plonu oraz wpływa korzystnie na brix i smak pomidorów.

Autor: Arkadiusz Majkowski
Ekspert / Doradca Handlowy Green Eco Poland